Тачно 99 година од почетка страховите артиљеријске канонаде српске војске која је дефакто означила почетак пробоја Солунског фронта, из штампе је, 14. Септембра 2017. године, изашла истоимена друштвена игра за два, четири или шест играча.
Представници чланица Савеза борачких организација Републике Србије Жељко Козлина, Дејан Марјановић и Саша Манојловић на састанку са челницима прокупачке локалне самоуправе и активом директора договорили - нулти турнир.
На дан ослобођења Прокупља у Првом светском рату, у склопу пројекта „Топличким јунацима“, одржан је тзв. „нулти турнир“ у друштвеној игри Пробој солунског фронта за ученике основних и средњих школа.
Док су прокупачки малишани војевали своје битке на Солуну и Дрини, ни њихови наставници нису губили време – ређали су пузле са мотивима друштвених игара реализованих у склопу пројекта „Да рат заувек остане само игра“.
Софија Бабовић, дописница Вечерњих новости из Крушевца, ексклузивно пише занимљиву репортажу о развоју друштвене игре - ратне стратегије “Пробој солунског фронта“. Из Софијиног пера сазнајемо детаље настанка ове игре, али и историјске чињенице на којима се базира.
Аутор игре „Пробој солунског фронта“, Горан Радомировић представља игру и мотивише нишке малишане пред почетак првог званичног турнира који се одржава на дан ослобођења овог града у Првом светском рату, 12. октобра, у просторијма САБОР-а Ниш.
Домаћин турнира, председник градског САБОР-а, Слађан Динчић (први са лева) са освајачима златне медаље на турниру у Нишу. Турнир је одржан у клубу САБОР-а, а учешће су узели малишани из 16 нишких основних и средњих школа.
Репортер нишке телевизија Зона плус у гротлу Солунског фронта: послушајте и погледајте утиске победника турнира, аутора игре и домаћина.
У гостима код шармантне Маје Водоничарски Дејан Марјановић, председник САБОР-а и носилац пројекта „Да рат заувек остане само игра“ и Горан Радомировић, идејни творац игрица „Пробој Солунског фронта“ и „Битка на Дрини“ говоре о свом раду (види од 36:30)
На дан ослобођења Крушевца у Првом светском рату, 15. октобра, турнир у пробоју Солунског фронта за 14 крушевачких школа, а такмичење у ређању пузли за трећаке из школе Вук Караџић, домаћина турнира. богате награде и лепо расположење обезбеђени су за све учеснике...
И дан ослобођења Крагујевца, 26. октобар, обележен турниром у пробоју Солунског фронта. Најмасовнији турнир до сада (22 школе са 44 такмичара) реализован уз помоћ Удружења ратних војних инвалида и породица погинулих бораца и локалне самоуправе града Крагујевца.
У реновираном холу градске гимназије, Младеновчани из основних и средњих школа пробијали Солунски фронт, док су се њихови мали другари из трећих и четвртих разреда основних школа такмичили у ређању пузли. Како је све то изгледало погледајте на фејсбук страни школе.
На Фестивалу науке одржаном на Београдском сајму штанд Центра за пословне вештине привукао велики број интересената, како маладих тако и старих. Поред информација о изложеним друштвеним играма било је и научних распарава и полемика на тему пробоја Солунског фронта...
Друштвена игра „Пробој Солунског фронта“ запажена и на Новогодишњем вашару. Поред ње предстаљене су и игра „Битка на Дрини“ и пузле – Београдски сајам, хала 1А: добродошли!